IAC logo
Film and Video Institute

The world of non-commercial film and A-V

 

special awards | diamond | ***** | **** | *** | ** | * |
AV Awards | |  Festival Home

Plan your BIAFF viewing ...
Detailed timetables for Saturday 9:30 | 11:15 | 14:00 | 16:00 | Sunday all day

BIAFF 2016 -  SATURDAY 16th APRIL - TIMETABLE 14:00 - 15:30

Four mini-cinemas run simultaneously during Saturday morning and afternoon.
Do plan a second choice for each time-slot in case your first choice cinema is full.

The Mountbatten Suite

YOUNG FACES AT BIAFF - the best movies from young people. Presenter: Mark Anthony Games


  The Duchy Suite


The Edward Suite


The James Suite

The Last Earbender
Sara Price

(London)
1 min science fiction, *
The Final Link
 
Yvan Cogneau, Marcel De Jonghe & Peter Haesendonck
(Belgium)
12 mins drama
3-Stars
30 Year Challenge
 
John and Ann Epton

(Kent)
19 mins documentary
3-Stars
Bristol Revisited
Bristol Film and Video Society
(Bristol)
34 mins documentary
4-Stars
The Vampire's Shadow
Leszek Cygan
(Leeds)
2 mins animation, 2-Stars
The Missing Links
Michael Ridgway & Alan Atkinson
(Rugby)
8 mins documentary
4-Stars
Fiddler's Walk
  Exeter Films
(Exeter)
8 mins comedy
4-Stars
Victim
 
Ron Prosser
(Horsham)
28 mins drama
4-Stars
Dot Com
 
Max Gregory
(Southampton)
2 mins, 3-Stars
Darwin's Islands
 John Sharp
(Kent)
5 mins travel
3-Stars
In Search of Tigers
Paula Webster

(Leicestershire)
10 mins documentary
4-Stars
An Italian Dream
Gordon Young
(Bristol)
16 mins documentary
3-Stars
Boris in  the Bermuda Triangle
Charlie Walton
(West Yorkshire)
5 mins animation, *
Een Buidel vol Florijnen
(A Pouch Full of Florins)
Videofilmers Velsen
(Netherlands)
16 mins fiction
4-Stars
Narrow Gauge
Roy Morten Gleditsch

(Norway)
8 mins documentary
3-Stars
The Message
Philip Van Cleemput
(Belgium)
13 mins
3-Stars
Psychosis
 
Bethany Ibberson
(Sheffield)
8 mins psychological thriller, 4-Stars
Dunster, Somerset
G Bishop

(Warwickshire)
5 mins documentary
3-Stars
I'll Walk With God
Ian Woodward

(Hertforshire)
29 mins musical drama
4-Stars


Mitchell Goldfield
Emmie Thompson & Lilly Thompson
(Tyne & Wear)
2 mins animation, *
Final Touch
Dave Lojek

(Germany)
12 mins story
3-Stars
The Sound Catcher
John Anscombe

(Surrey)
6 mins animation
3-Stars

School of the Living Dead
Maisie Winnard

(Sheffield)
4 mins, comedy, 4-Stars
The Letter
Arthur and Ann Fletcher

(Worcestershire)
19 mins drama
4-Stars


The Blowout
Corey Hodkin

(Sheffield)
4 mins, comedy/drama, 3-Stars
Still from 'Darwins Islands'.
Darwin's Islands
Still from 'In search of Tigers'.
In Search of Tigers
Still from 'The Message'. The Message
Vexation
Joel Edwards
(Dorset)
13 mins, thriller, 4-Stars



Cavity
Jane Tsz Yan Lo
(Harrow)
4 mins, story, *
Still from 'The Last Earbender'.
The Last Earbender
Still from 'Cavity'.
Cavity
Still from 'Turning Tables'.
Turning Tables
Pawn Stars
Joseph Raynes
(Sheffield)
4- mins, comedy, 3-Stars



Flash Back
George Tate
(Southampton)
5 mins, drama, 3-Stars



Akin
Robin Harvey
(Bedford)
5 mins, drama, 4-Stars



The Last Biscuit ***
Emma Kitson
(Leeds)
4 mins, story, *



Watched
Richard Forstmann
(Germany)
3 mins, animation, **



Turning Tables ****
Rebecca Staniforth
(Sheffield)
11 min, romantic drama, Diamond



       * Special Young People's Competition - no specific Star ratings given.
    ** Special Young People's Competition - Best 16-21 Entry in BIAFF.
  *** Best Under 16 Entry in BIAFF
**** Best British Young Film-maker - Film contains brief strong language.

special awards | diamond | ***** | **** | *** | ** | * |
AV Awards | |  Festival Home