2021 | Watermorphosis | Sophie Henriksson |
2020 | The Painting | Joan Paüls |
2019 | Golnesa | Sattar Chamani Gol |
2018 | Tango in the Wind | Paula Webster |
2017 | I Am | Lee Ji Eun |
2016 | Geheimnisvolle Pegnitzauen (The Mysterious Pegnitz Wetlands) | Georg Bock |
2015 | A Reflective View of London | Graham Ralls |
2014 |
Raven | Patrick Brouwers & Joey Wojcik |
2013 |
Wild North Staffordshire | Peter J. Durnall |
2012 | Vincent | Berry van der Vorst & Brian Smits |
2011 | Hounds & The Huntsman | Michael Slowe |
2010 | A Vanishing Wilderness | Guido Haesen |
2009 | Aus der Seele (From the Soul) | Holder Loewe |
2008 | Mosel Gold | Ernst Auhuber |
2007 | Silence After the Day | Ernst Auhuber |
2006 | Little Wonders of Nature | Florent Van Opstal |
2005 | The Middle Way | Emmanuel Dubois |
2004 | Verspeelde Energie | Henk van de Meeberg |
2003 | The Wind In Love | André Lemahieu & Hubert De Wulf |
2002 | The Mill | Martin Lank & Michal Pandula |
2001 | The Suspicion | Vladimir Murtin |
2000 | This Glorious Life | Björn Engström |
1999 | Mario Vega | Jose Carlos Moreno Zapardiel |
1998 | New York, What a Wonderful World | Toshi Sakurai |
1997 | Somebody | Peter Dunphy |
1996 | The Message | Borehamwood Camcorder & Cine Club |
1995 | Requiem for a Blue Planet | Leandro Blanco |
1994 | Willing Partners | Westcliff Film & Video Club |
1993 | Genesis | Gunther Haller |
1992 | Quick Safari | Graham Gardener |
1991 | Warrior's Return | John Alcock |
1990 | Endgame | Trevor Davies |
1989 | Uomini | Rolph Mandolesi |
1988 | De Vier Jaargetijden | Piet Van Es |
1987 | Heartbeat City | John Upstone |
1986 | Dreams and Recollections | Centre Film Unit |
1985 | Reign of the Tigers | Abbey Film Unit |
1984 | Dreams for Kate | Abbey Road Film Unit |
1983 | Weekend Prisoner | Bradford Kern |
1982 | A Matter of Honour | Margot Richardson & David Webster |
1981 | Dragoncastle | Rebecca & Paul Mason |
1980 | Svaret | Peder Norlund |
1979 | The Magic Sea | J. R. Chapman |
1978 | Nidus | C. Stroud |
1977 | The Visit | Keg Films |
1976 | Le Manteau | Yves Benoit |
1975 | Ski Lift | Michael Slowe |
1974 | Kashmir Waters | Sidney Mannasseh |
1973 | Fairy Story | Brian Rice |
1972 | ||
1971 | The Haunting | Circle 8 |
|
||
1959 | Rhythm in Transit | Antonio Cernuda |
1958 | Marshland | R. Jameson |
1957 | no festival | |
1956 | Come Into My Parlour | W. F. C. Clifford |
1955 | A Year and a Day | D.C. Ramsden |
1954 | Hi Jinks in Autumn | W.F.C. Clifford |
1953 | The Ladybird | W.G. Nicholls |
1952 | Modern Bee Breeding | C.P. Abbott |
1951 | A Year to Remember | R.W. Robinson |
1950 | Jael's Nail | Stoke on Trent Amateur Cine Society |
1949 | Bird's Eye View | Matthew Nathan |
1948 | Stuff o' Dreams | S. F. Martin |
1947 | Round the Garden | Dr. G. Hinds |
1945 | Springtime in the Park | J. Marsh |
1942 | Evacuees in touch with Nature | M. Moses |
1938 | Man on the Road | John Martin |
1935 | Birdland Homes | A.S.Phillips |
IAC Festivals Main Page | Trophies Introduction