The world of non-commercial film and A-V |
Events Diary | Search | |||
The Film and Video Institute | Join us on Facebook |
|
|
See the links below for additional information about the films and film makers.
INTERNATIONAL STANDARD
|
|
|
The top prize |
Ein Etwas Anderes Jahr |
Bernhard's speech |
|
||
Art of Glass |
Fantabulous |
The Release |
|
|
|
Silence After the Day |
Tel 702 |
La Trace (Footprints) |
SPECIAL PRIZES
Best Acting Jean-Michel Balthazar in La Trace (Footprints) |
Best Photography Silence After the Day Ernst Auhuber |
|||
Best Animation Best British Entry (£100) Best Youth Entry Fantabulous Garry Brown |
Best Use of Sound The Thames Tunnel John Astin |
|||
Best Documentary A Rather Different Year Karin & Bernhard Hausberger |
Best Junior I Hate Bananas Emily & Jasmine Andrews |
|||
Best Editing The Release John James,Terry Tkachuk, Alan Robinson, Karen Cherrington, John Lofting, Neville Withers. |
Best Humour The Party Alisan Beadie |
|||
Best entry by an Affiliated Club The Denham Trophy ("The Alexander Korda Cup") presented by London Films Production Group |
Bristol Film & Video Society |
Sadly insurance considerations mean that the cups, though presented at BIAFF, cannot be taken away by the winners. Alternative trophies are provided for them to keep.
LINKS | ||
A Rather Different Year | meet the maker /and in German: tv clips and more on VideoClubZillertal and click "News" | |
Art of Glass | see the film online | |
Clarkson | read about making the film on Bristol Film & Video Society website. | |
Fantabulous | meet the maker | |
I Hate Bananas | meet the makers | |
The Party | meet the maker | |
The Release | film maker's diary, trailer and Balls in the Air a documentary about making it. | |
Silence After The Day | meet the maker | |
Stripped | meet the maker / see the film online | |
Tel 702 | meet the maker | |
La Trace | meet the maker |
SPONSORS' PRIZES (Royalty-free CDs)
AKM Music | Clarkson | Bristol Film & Video Society | |
Boosey & Hawkes | The Thames Tunnel | John Astin | |
Carlin Music | The Party | Alisan Beadie | |
Focus Music | Stripped | Mark Jackson | |
KPM Music | Learning the Game | Paul Bagshaw | |
KPM Music | Picasso of the Pier | Clive Atkins FRPS | |
Trackline Music | The Pinnacle | Altrincham Video Society | |
All films shown on Sunday |
We are very grateful to our sponsors:
First-stage judges: | Geoff Addis | Alan Atkinson | Rob Day | Val Ellis | Annabelle Lancaster | |
Reg Lancaster | Phil Martin | David Newman | Mary Rouillard | Peter Rouillard | ||
Ivor Rose | Brian Saberton | Norman Speirs | George Theaker | Jan Watterson | ||
Gold Standard entries were sent on to the final judges who decided International Standards and special prizes. |
||||||
Final Judges: | David Andrew | Linda Gough, FACI | Gerald Mee, FACI |